CliP Open Sessie 5: Publiekslezing met Lilah V - Wanneer het herinneren niet meer volstaat: archieven bouwen voor actie en verandering in tijden van crisis
15:00–16:00
Wanneer het herinneren niet meer volstaat: archieven bouwen voor actie en verandering in tijden van crisis
De urgentie van gemeenschapsarchieven komt voort uit het feit dat collectieve herinneringen onder druk staan in tijden van crisis. Vragen als wat we bewaren, wat we met ons meedragen en wat we juist vernietigen om als gemeenschap te kunnen overleven, worden letterlijk vragen van leven en dood. Van landen in het mondiale Zuiden, zoals de Filipijnen, tot in het imperiale centrum zien we hoe mis- en desinformatie en historisch revisionisme ons los proberen te maken van onze tradities van verzet en onze capaciteit om terug te vechten ondermijnen.
In zulke omstandigheden is archiveren om te herinneren niet voldoende. Het wordt noodzakelijk om te archiveren zodat onze strijd kan blijven voortbestaan. De vraag hoe we onze verhalen kunnen heroveren en vormgeven, zodat ze onze bewegingen beschermen en versterken, is daarom van groot belang voor iedereen die niet alleen wil overleven in een tijd van toenemend geweld en verscherpte tegenstellingen, maar ook wil bijdragen aan een meer rechtvaardige en gelijkwaardige samenleving.
Over Lilah V
Lilah is gemeenschapsarchivaris en organisator binnen de Filipijnse diaspora in Nederland. Ze werkt als archivaris voor de JMS Legacy Foundation.
Over de Jose Maria Sison Legacy Foundation
De missie van de Jose Maria Sison Legacy Foundation is het bewaren en toegankelijk maken van de nalatenschap van JMS, zodat huidige en toekomstige generaties ervan kunnen leren in de strijd van de mensheid voor een nieuwe en betere wereld. Via onderzoek, publicaties, tentoonstellingen, evenementen en publiekseducatie wil de stichting de ideeën en het werk van Jose Maria Sison onder de aandacht brengen van revolutionairen, activisten, onderzoekers en iedereen die streeft naar een rechtvaardige samenleving.
Over Jose Maria Sison
Jose Maria Sison, vaak bekend als JMS of Ka Joma (waarbij Ka staat voor kasama, het Filipijnse woord voor kameraad), was een revolutionair leider, politiek theoreticus, internationalist en dichter. Zijn geschriften hebben een belangrijke rol gespeeld in de heropleving en ontwikkeling van de revolutionaire strijd van het Filipijnse volk voor nationale en sociale bevrijding. Gedurende zijn leven schreef hij talrijke teksten en documenten die vandaag de dag tot de kernliteratuur behoren voor activisten in de Filipijnen, maar ook voor mensen wereldwijd die strijden voor een meer rechtvaardige en vrije samenleving.
Over CLiP #7: The Garage of Prepping Otherwise
CLiP (Collective Learning in Practice) is een educatief programma van Kunstinstituut Melly. In deze editie, samengesteld door het kunsteducatiecollectief The Garage School, onderzoeken jonge deelnemers collectief overleven in tijden van wereldwijde crisis. Gedurende zes maanden (oktober 2025-maart 2026) ontwikkelen de deelnemers vaardigheden en instrumenten voor collectief overleven door middel van een mix van creatieve en praktische methoden, waaronder discussie, beweging, LARPing, voedselconservering en wederzijdse hulp. Ze produceren ook maandelijks “brieven aan de toekomst(en) waarop we ons voorbereiden” in elke vorm: tekst, video, performance of collage. De resultaten, zoals tentoonstellingen, radioshows of openbare LARPs, worden in samenwerking gecreëerd.